مقالات سومین کنگره ملی شتر

سومین کنگره ملی شتر در مورخه ۲۰ و ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری برگزار گردید. کلیه علاقه مندان می توانند جهت دریافت کتاب کنگره (شامل کلیه مقالات تایید شده) اینجا را کلیک نمایید

اجرای طرح صیانت از شتر دوکوهانه در جعفرآباد مغان

اجرای طرح صیانت از شتر دوکوهانه در جعفرآباد مغان اردبیل - ایرنا - معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل از اجرای طرح صیانت از شتر دوکوهانه با تجهیز مرکز ملی توسعه و حفاظت از شتر دوکوهانه در جعفرآباد مغان با همکاری سازمان خوار و بار جهانی خبرداد. به گزارش ایرنا ، نوبخت اژدری روز چهارشنبه با اعلام این خبر افزود: پرورش شتر دوکوهانه در بخش جعفرآباد بیله‌سوار با جدیت دنبال می‌شود و طرح‌هایی با تجهیز مرکز ملی توسعه و حفاظت از شتر دوکوهانه جعفرآباد از طریق جذب اعتبارات بین‌المللی با همکاری سازمان FAO شروع شده است. وی ادامه داد: نماینده فائو در ایران تاکنون دوبار به استان اردبیل سفر و از امکانات مرکز جعفرآباد ، ایستگاه جهادآباد مشگین‌شهر و مناطق شترخیز استان بازدید کرده و جلساتی با حضور شترداران و متخصصان استانی و ادارات ذیربط برگزار شده است. شتر دوکوهانه ایرانی مغان دارای جثه‌ای بزرگ، پشم و کرک زیاد بوده و در برابر گرما و سرما بسیار مقاوم است ، بنا به گفته عشایر منطقه، این گونه شتر برای پیاده‌روی بسیار مقاوم بوده و قابلیت بالایی برای حرکت در مناطق کوهستانی و سنگلاخی دارد. این گونه شتر سنگین وزن بوده و نسبت به سایر گونه‌های شتر و شترهای دوکوهانه موجود در سایر کشورها، آمیخته‌گری با این گونه موجب تولد شترهای مقاوم با افزایش وزن بالا می‌شود. شتر دوکوهانه در مغان در سال‌های گذشته توسط عشایر منطقه نگهداری و پرورش داده شده و تغذیه آنها در کنار گله گوسفند عشایر انجام می‌شده ولی امروزه تغذیه تعداد اندک این گونه شتر به شکل دستی انجام می‌شود. در سال‌های اخیر بدنبال کاهش شدید جمعیت شتر دوکوهانه با توجه به اینکه منطقه مغان به عنوان ذخیره‌گاه ژنتیکی این گونه نادر شتر ایرانی در خاورمیانه شناخته شده، اقدامات عملی برای حفاظت و احیای این گونه نادر شتر آغاز شده است. معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل درباره دیگر اقدامات این معاونت افزود: در ۹ ماه گذشته توسعه نژاد گاو دومنظوره سیمنتال و مونت بیلیارد از طریق تلقیح گاوهای بومی و آمیخته استان با اسپرم‌های گاو دومنظوره ممتاز و مورد تایید مرکز اصلاح نژاد دام کشور به تعداد هشت هزار و ۷۵۰ راس انجام شده است. اژدری در خصوص ویژگی‌های اجرای این طرح گفت: این نژاد نسبت به سایر نژادها در برابر بیماری و شرایط سخت محیطی مقاوم‌تر بوده و از ضریب تبدیل غذایی و بازده لاشه بهتری برخوردار است و با توسعه این نژاد هزینه‌های تولیدی دامدار کاهش یافته و بر کمیت و کیفیت تولیدات شیر و گوشت افزوده می‌شود. وی تلقیح مصنوعی دام‌های سنگین استان اعم از گاو و گاومیش با انواع اسپرم‌های ممتاز داخلی و خارجی و مورد تایید مرکز اصلاح نژاد دام کشور به تعداد ۳۱ هزار و ۵۰۰ راس را از دیگر اقدامات این معاونت در ۹ ماه گذشته ذکرکرد. معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل در خصوص اهمیت اجرای این طرح نیز افزود: در این پروژه دام‌های بومی و آمیخته با اسپرم‌های برتر و مورد تایید مرکز اصلاح نژاد دام کشور تلقیح و نتاج حاصله از تولیدات بالاتری نسبت به مادران خود برخوردار می‌شوند و از این طریق بر درآمد دامدار افزوده می‌شود. اژدری ادامه داد: همچنین با انجام این پروژه نیازی به نگهداری دام نر در دامداری نبوده و هزینه‌های تولید نیز کاهش می‌یابد.

باحضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور طرح واکسیناسیون آنتروتوکسمی شتر در رودبارجنوب آغاز شد

باحضور رئیس سازمان دامپزشکی کشور؛

طرح واکسیناسیون آنتروتوکسمی شتر در رودبارجنوب آغاز شد

طرح واکسیناسیون آنتروتوکسمی شتر در رودبارجنوب آغاز شد

طرح واکسیناسیون آنتروتوکسمی 12هزار نفر شتر با حضور رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور ،احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب و جمعی از مسئولین شهرستان در رودبارجنوب آغاز شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ ؛به نقل از رودبار ما،طرح واکسیناسیون آنتروتوکسمی ۱۲هزار نفر شتر با حضور  رفیعی پور رئیس سازمان دامپزشکی کشور ،احمدی مدیرکل دامپزشکی جنوب و جمعی از مسئولین شهرستان در رودبارجنوب آغاز شد.

طرح واکسیناسیون دام ، به صورت رایگان به مدت سه ماه برای دامداران کل کشور انجام خواهد شد و هزینه ۴۸۰میلیارد ریالی آن را دولت پرداخت خواهد کرد.

علاوه بر طرح واکسیناسیون آنتروتوکسمی،کلنگ احداث ساختمان شبکه دامپزشکی شهرستان رودبارجنوب نیز  با زیربنای ۲۳۰ متر مربع و با اعتباری افزون بر ۶میلیارد ریال ظرف مدت سه سال احداث خواهد شد.

گفتنی رودبار جنوب یکی از بزرگترین پرورش دهندگان شتر در استان کرمان و کشور است.

 

طرح پرواربندی شتر در نهبندان با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به بهره برداری رسید

به گزارش ایرنا، دکتر علی ربیعی روز پنجشنبه در ادامه دومین روز سفر به خراسان جنوبی در شهرستان نهبندان، طرح پروار بندی 300 نفری شتر را با حضور استاندار و جمعی از مسئولان افتتاح کرد. این طرح با سرمایه گذاری 16 میلیارد ریال ، تسهیلات مصوب 12 میلیارد ریال از صندوق کار آفرینی امید و آورده 4 میلیارد ریال از شرکت تعاونی چاهداشی با ظرفیت سالانه 102 تن گوشت قرمز اجرا شد. با اجرای این طرح در زمینی به مساحت 1500 متر مربع و زیر بنای 315 متر مربع ( شامل انبار علوفه و کنسانتره، بخش اداری و کارگری و درمانگاه) زمینه اشتغال مستقیم 9 نفر فراهم شد. وجود یک میلیون و 130 هزار هکتار مرتع، در دسترس بودن مواد اولیه در منطقه، ایجاد اشتغال، تکمیل زنجیره تولید، تولید گوشت ارزان و مساعد بودن شرایط منطقه برای پرورش شتر از جمله دلائل اجرای این طرح است. شهرستان نهبندان به عنوان قطب پرورش شتر خراسان جنوبی با 11 هزار نفر ، بیش از 30 درصد جمعیت شتر استان را به خود اختصاص داده است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که ظهر دیروز (چهارشنبه) وارد خراسان جنوبی شد، پلی کلینیک تامین اجتماعی، مجموعه آبی زغال سنگ و گازرسانی به سه روستای بخش مرکزی طبس را افتتاح و در نشست شورای اداری این شهرستان شرکت کرد. ربیعی چهارشنبه شب در کارگروه اشتغال استان خراسان جنوبی شرکت  کرد . در دومین روز از سفر وزیر تعاون به این استان، اداره گاز شهرستان سربیشه با اعتبار پنج میلیارد ریال افتتاح شد. سفر به شهرستان های نهبندان و قاینات و افتتاح چند طرح در بیرجند از دیگر برنامه های سفر 2 روزه دکتر ربیعی به خراسان جنوبی است. شهرستان نهبندان با بیش از 59 هزار نفر جمعیت و 26 هزار کیلومترمربع مساحت از شمال و غرب به شهرستان بیرجند، از جنوب به استان های سیستان و بلوچستان و کرمان و از شرق به افغانستان و شهر زابل محدود می شود. نهبندان مرکز این شهرستان در 200 کیلومتری جنوب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.

logo new عضو انجمن علمی شتر شوید!