حضور 500 نفر در دوره آموزشی ملی پرورش شتر در بشرویه

بیرجند - ایرنا - نخستین دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر روز شنبه با حضور بیش از 500 نفر از 21 استان کشور در شهرستان بشرویه در خراسان جنوبی آغاز شد.

 

به گزارش ایرنا این دوره آموزشی ویژه شترداران، دامپزشکان و کارشناسان دامپروری کشور تا هفتم اسفند ماه در بشرویه ادامه دارد.
دبیر اجرایی دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر در آیین گشایش این دوره گفت: برگزاری این دوره فصل جدیدی را در حوزه شترداری صنعتی و سودآور در شرق کشور به وجود می آورد.
سید حمید عبدی افزود: از آنجا که آموزش یکی از مهم ترین حلقه های زنجیره توسعه پرورش اقتصادی شتر است، با حمایت انجمن علمی شتر ایران و دیگر دستگاه های اجرایی وابسته این دوره در سطح ملی برای رده های مختلف به مدت سه روز برگزار می شود.
وی بیان کرد: پرورش شتر مقوله ای جدید در استان خراسان جنوبی نیست و تغییر نگرش در زمینه چرخه پرورش شتر و تولید فرآورده های دامی وابسته به آن و سوق دادن شترداری سنتی به سمت شترداری صنعتی نیازمند همتی گسترده و همه جانبه است.
وی گفت: با توجه به ظرفیت های خوب بشرویه در حوزه پرورش شتر امیدواریم با فراهم آوردن زیرساخت هایی نظیر مجتمع های دامداری، آزمایشگاه های بهداشتی، ایجاد شرکت های دانش بنیان و از همه مهم تر احداث صنایع تکمیلی وابسته به این بخش شاهد رونق روزافزون شترداری صنعتی در بشرویه باشیم.
فرماندار بشرویه هم در این همایش گفت: با توجه به ویژگی های اقلیمی بشرویه که در منطقه گرم و کویری شده پرورش شتر به عنوان حیوانی با محصولات فراسودمند دارای توجیه اقتصادی است.
علیرضا زمان زاده افزود: پرورش شتر پتانسیلی است که خشکسالی را به فرصت تبدیل کرده و ظرفیت های خوب اقتصادی را در حوزه روستایی و عشایری برای بهره برداران به همراه دارد.
وی اظهار کرد: با توجه به کمبود شدید ریزش های جوی در منطقه بشرویه که این شهرستان را در ردیف مناطق خشک ایران قرار داده، یکی از راهگشاترین مسایل برای رونق و شکوفایی اقتصاد کشاورزی و دامپروری که معیشت اکثر مردم ساکن در این مناطق است، کمک به توسعه پرورش اقتصادی شتر است.
وی گفت: در گذشته بشرویه در حوزه پرورش دام بسیار فعال بوده و بالغ بر 6 هزار نفر شتر در این منطقه وجود داشته که متاسفانه این تعداد امروز به زیر 2 هزار نفر کاهش یافته است.
فرماندار بشرویه با بیان اینکه هماهنگی های لازم برای برگزاری این دوره ملی انجام شده است افزود: بیش از 500 نفر از حدود 200 شهر کشور برای شرکت در این دوره نام نویسی کرده اند و گردهمایی ها و کارگاه های آموزشی دوره آموزش پرورش اقتصادی شتر برای سه رده بهره برداران، دامپروران و دامپزشکان برگزار می شود.
دوره آموزشی ملی پرورش اقتصادی شتر با حضور مدرسان و اساتید انجمن علمی شتر ایران برگزار شد و با اعطای مدرک معتبر از مراکز تحقیقاتی و علمی همراه است.
شهر بشرویه در 300 کیلومتری شمال غرب بیرجند مرکز خراسان جنوبی قرار دارد.
استان مرزی خراسان جنوبی 11 شهرستان دارد و شهرستان های نهبندان، بشرویه و خوسف از جمله مناطق مستعد برای پرورش شتر به سبب وجود مناطق کویری است.

logo new عضو انجمن علمی شتر شوید!